Jonas Clarke Middle School
Staff Directory
 
Principal Anna W. Monaco
Assistant Principal Mary Barry-Ng
Assistant Principal
Jonathan Wettstone
 
            
Office Staff
Phyllis Ho, Administrative Assistant
Laura Schroeder, Administrative Assistant
Kimberly Hartka, School Support Personnel
Rose Marie Cardarelli- Counseling Department Secretary 
Marylou Divito - Special Education Department Secretary

School Counselors
Ellen Vera  - Grade 6
Sarah Shapiro - Grade 7
Social Workers
Habiba Davis - METCO Social Worker 
 
 
 Atlantis 6Richard Rogers, Science, Team Leader
Jay Pelkey,  Math
Sarah Fattal, English
Lauren Mills, Social Studies
 Columbia 6
Peter Schirripa, English / Social Studies,  Team Leader
Erik Murray, Science
Quest 6 Kerry Richmond, Social Studies,  Team Leader
Jim Werner, Science
Lucy Lockwood, Math
Amy Timmins - English
Voyager 6
Jonathan Schechner, Social Studies, Team Leader
Casey Siagel, English 
Jodi Sandler, Science
Adventurer 7
Erin Moll, Math, Team Leader
Kenny Laxague, Social Studies
Endeavor 7
Mark Waldeck, Science, Team Leader
Stacey Gaetano, Social Studies
 Enterprise 7
Audra Alexander, English / Social Studies, Team Leader

Explorer 7
Danielle Paddol, Social Studies, Team Leader
Jamie Welsh, Science 

Apollo 8
Joanna Gagnon, English, Team Leader
Ramille Romulus, Social Studies
Challenge 8
Geetika Kaw, Science, Team Leader
Dane Despres, English
Jane Hundley,  Social Studies
Stuart Grimes, Social Studies
Eben Miller, English / Social Studies 
Discovery 8
David Vincent, Social Studies,  Team Leader
Julie Connard, Science
Department Heads
Donna Sorila, Math Department Head
Dane Despres, English Department Head
Valerie Franks, Science Department Head
Jane Hundley, Social Studies Department Head
Cathy Brooks, World Language Department Head
World Language
Andrea Foley, Spanish
Shwuling Jane, Mandarin
Sing Dye-Ding, Mandarin
Douglas Tran, Spanish
Health and Physical Education
Cavin Langdon, Adaptive PE
Fine and Performing Arts
Ashley Grant, Visual Arts
Brittney Carbone, Visual Arts
Soomin Lee, Music
Jessica Billings-White, Orchestra
Alyson Brown, Drama
Instructional Materials Center (IMC) 
Carolyn Kelly, Librarian
Mary Zeytoonian, School Support Personnel
Instructional Technology 
Eddie Davey
Technology Applications
Tiffany Zides
Technology Engineering
Erik Murray
Lorraine Grosslight
ELL
Laura Davidian
Evaluation Team Supervisor
Guided Learning
Math Intervention
Math Specialists
Melissa Eastwood
Nataliya Paquette
Psychologist
Dana Silverberg
Reading
Barbara Upson
Speech / Language
Special EducationJill Clark, Resource
Katina Lawdis - Occupational Therapy
Instructional Assistants
Raymond, Barnebei
Maryann Beamon
Indira Bhupatiraju
Ryan Chaar
Thomas Chandonnet
Laura Conroy
Diane Davidson 
John Goodwin
Carolee Jansen
Michelle Lasa 
Kelly Maday 
Gavin McDonough
Marianne Reamer
Ellyn Rossi
Carolyn Sharp-Hegarty
Tiffany Spano 
Kelly Suber
Emily Whalen
Cafeteria Support
Linda Caggiano
Barbara Conte 
Yoko Lux
Donnamarie Tortorici 
Custodians
William Murray (Head Custodian)
James McCarthy
Arthur Summers
Michael Fratus
Michael Aloisi 
CLOSE