•       Click HERE for instruction on emailing teachers from Aspen's Web Portal.
     
     
    PRINCIPAL Jennifer E. Turner
    ASSISTANT PRINCIPALS
    Elizabeth (Liz) Sharp
       
     SCHOOL NURSES Robin Spencer
    Kristen Manning
       
     OFFICE STAFF Cynthia Farrell
    Kim Hogan
    Cynthia (Cindy) Kelly
       
    COUNSELING TEAM Grade 6: Nathan Wilcox     
    Grade 7: Michael Ng
    Grade 8: Sharon May
    Secretary: Lee-Ann Swanson
       
    PSYCHOLOGIST
    Donna Salusti 
     
    SOCIAL WORKERS
    Habiba Davis (METCO)
    Michelle DeSantis (TLP)
    Alessandra Diamantis
    Sarah Whittier
       
     DEPARTMENT HEADS
    Catherine Brooks, World Language
    Dane Despres, English Language Arts
    Dr. Valerie Franks, Science
    Jane Hundley, Social Studies
       
    GRADE 6: TEAM APOLLO
     
     
     
     
    contact administrator
     
    (TL)=Team Leader
    (TL) Tami Hancock, English
    Linda Crowne, Math
    Andrew Wong, Science
    (TL) Stephen Gallagher, Social Studies
    Virginia (Ginny) Fine, Services
    Susan Jurewicz, Services
       
     GRADE 6: TEAM ARTEMIS
      
    visit team website
     
    contact administrator
     
    (TL)=Team Leader 
    Chris Synnott, English & Social Studies
    (TL) Sarah Doonan, Math & Science 
       
     GRADE 6: TEAM ATHENA
     
     
     
     
    contact administrator
     
    (TL)=Team Leader
    (TL) Krystal Wettstone, English
    Jennifer Katz, Math
    Rebecca Edelman, Science
    Jillian Horvath, Social Studies
    Michele Bilodeau, Services (TLP)
    Amy Jackson, Services (ILP)
    Matthew Powers, Services (ILP)
       
    GRADE 6: TEAM PEGASUS
     
     
     
     
    contact administrator
     
    (TL)=Team Leader
    (TL) Hillary Moser, English
    Joanne Fagan, Math
    Annabel Stoler, Science
    (TL) Catherine (Cathy) Boege, Social Studies
    Lisa Flori, Services (LLP)
       
    GRADE 7: TEAM DENALI
      
     
     
    contact administrator
     
    (TL)=Team Leader
    (TL) Danielle Levy, English
    Sonja Kuokkanen, Math
    Allison Kugler, Science
    Sharon Kang, Social Studies
    Devin Hildick, Services (LLP)
       
    GRADE 7: TEAM EVEREST
      
     
    visit team website
     
    contact administrator
     
    (TL)=Team Leader
    Maria Kirigin, English
    Alison Foss, Math
    Chris Carter, Science
    (TL) Edward Dube, Social Studies
    Virginia (Ginny) Fine, Services
    Nicholas (Nick) Seymourian, Services
       
     GRADE 7: TEAM FUJI
      
     
    visit team website
     
    contact administrator
     
    (TL)=Team Leader 
    (TL) Jeremy (Remy) Coombs, English & Social Studies
    Laurie Murphy, Math 
    Whitney Factor, Science 
    Michele Bilodeau, Services (TLP)
       
    GRADE 7: TEAM K2
     
     
     
     
    contact administrator
     
    (TL)=Team Leader
    Amanda McDonald, English
    Regina (Gina) Lally, Math
    Johanna Rodrigues, Science
    (TL) Zackary Armstrong, Social Studies
    Dianne DeChellis, Services
       
     GRADE 8: TEAM FREEDOM
     
     
     
     
    contact administrator
     
    (TL)=Team Leader
    Taylor Casey, English
    Kenton (Kent) Findell, Math
    (TL) Wendy Moy, Science
    Troy Lemay, Social Studies
    Michael Przygoda, Services (LLP)
       
     GRADE 8: TEAM INDEPENDENCE
     
     
     
     
    contact administrator
     
    (TL)=Team Leader
    (TL) Jennifer Wright, English
    Sarah Pikcilingis, Math
    (TL) Kevin Buckley, Science
    Hope Friedman, Social Studies
    Susan Jurewicz, Services
       
    GRADE 8: TEAM JUSTICE
      
     
    contact administrator
     
    (TL)=Team Leader 
    Kenneth (Ken) Templeton, English
    Tatyana Finkelstein, Math
    Aimee Temple, Science
    (TL) Jane Hogan, Social Studies
    Nicholas (Nick) Seymourian, Services
       
     GRADE 8: TEAM LIBERTY
     
     
     
     
    contact administrator
     
    (TL)=Team Leader
    (TL) Kathleen Hanna, English
    Lynda Laurenza, Math
    Kenneth (Ken) Dautrich, Science
    Samuel (Sam) Bosbach, Social Studies
    Joseph Camozzi, Services
    Virginia (Ginny) Fine, Services
    Amy Jackson, Services (ILP)
     Matthew Powers, Services (ILP)
       
     ARTS & TECHNOLOGY Rachael Alexander, Art
    Samuel Aman, Art
    Chris Brainard Orchestra
    Kate Bromley, Drama
    Irina Chelnokova, Music
    Jessica Delgado, Music
    Toby Forman, Instrumental Music
    Ignacio Forrester, Art
    Gregory Tracy, Music
    Janet Haas, Instrumental Music
    Carly Richards, Drama
    Garrett Wallace, Music
    Cynthia Ward, Economics & Tech Apps
       
     ENGLISH LEARNER EDUCATION  Lonamae Shand
       
     EVALUATION TEAM Catherine Findlay, Supervisor
    Marylou DiVito, Secretary
       
    INSTRUCTIONAL ASSISTANTS  Eric Bodwell
    Paul Cooper
    Suzanne Coy
    Amanda Cronin
     Georgiana D'Auria
    Christopher Decker
    Martha Evanson
    Angelia Jack
    Peter Konz
    Genevieve Loati
    Laura McLaine
    Karen Mann
    Connie Mar
    Joseph Meyer
     Frank Rizzotti
    Mallory Spero 
    Tyler Sullivan
    Bart Thompson
    Katrina Waters
    Patrick Williamson
    Margaret Zeitouny
       
     LIBRARY  Michelle Tanguay, Librarian
     Lisa Tanner, Library Assistant
       
     PHYSICAL EDUCATION & WELLNESS Kaitlin Boudreau
    Carol D'Antuono
    Kalie Jowders
    F.  Emmett O'Brien
    Joshua Sideman
    Heather Tunnicliffe
       
     SPECIALISTS Jennifer Burgin, Engineering & Design
    Kate Desjardins, Reading/Journalism
    Whitney Factor, Engineering & Design
    Dr. Valerie Franks, Engineering & Design 
    Peter Mitchell, Math Coach
    Joanna Schlegel, Mega Math
    Michelle Tanguay, Library/Information Literacy
    Howard Wolke, Instructional Technology
       
    SUPPORT SERVICES Michele Bilodeau, Services (TLP)
    Joseph Camozzi, Resource
    Elissa Davidson, Speech & Language
    Dianne DeChellis, Resource
    Mauve Donnelly, ETS for ILP
    Virginia (Ginny) Fine, Resource
    Lisa Flori, LLP
    Devin Hildick, LLP
    Amy Jackson, ILP Lead Teacher
    Susan Jurewicz, Resource
    Jennifer Keras, BCBA for ILP
    Katina Lawdis, Occupational Therapist
    Margaret Mullen, Speech & Language
    Matthew Powers, ILP
    Michael Przygoda, LLP
    Nicholas (Nick) Seymourian, Resource
     Stacy Sweeney, Reading
    Roseanne Thebado, Guided Learning
    Cecelia Vosland, Guided Learning
    Hallie Wells, Speech & Language
       
     WORLD LANGUAGE Catherine Brooks, Spanish
    Stephen Colombo, Spanish
    Angelica Fajardo, Spanish
    Diletta Ferrai, French
    Christine Goulet, French
    Deirdre Huff, Spanish
    Mary Christine Paxton, Spanish
    Elisabeth Passeri, French
    Raquel Verrengia, Spanish
    Yuping Wang, Mandarin
    Julianne Zhou, Mandarin
       
    CUSTODIANS Russell Ellis
    William Gendron, Head Custodian
    Paul James
     
     Doug Porter
    Alfredo Sousa
       
    LUNCH MONITORS Purnima Guntakatta 
    Eric McGowan
    Margaret Soto
       
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
Last Modified on May 21, 2019